Plusy i minusy okien PCV

24 kwietnia 2020 Blog No Comments
Okna PCV

Wybór nowych okien to zawsze wyzwanie. Trzeba podjąć decyzję o kształcie, formie, zabezpieczeniu, kolorze, ilości szyb. Jak wybrać okna, które będą optymalnie dostosowane do naszych potrzeb? Które okna są najlepsze? Na te pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wiele zależy od tego, czego oczekujemy. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Dziś opowiemy o plusach i minusach najbardziej popularnych okien PCV, zwanych powszechnie plastikowymi.

Okna PCV – zalety

Okna plastikowe są powszechnie dostępne i można je kupić w dowolnym rozmiarze. Łatwo się je myje. Nawet mocno zabrudzone można prosty sposób wyczyścić, przecierając je miękką ściereczką i detergentem. Jest to duża zaleta w porównaniu do okien drewnianych, które wymagają starannej pielęgnacji i dbałości. Okna plastikowe wystarczy raz na kilka lat wyregulować, by służyły przez kolejne lata.

Choć większość z nas okna plastikowe kojarzy z białym kolorem, to dzięki odpowiednim okleinom można uzyskać barwę drewna w różnych odcieniach. Dużą zaletą okien plastikowych jest ich stosunkowo niska cena w porównaniu do okien drewnianych, wykonywanych zwykle na zamówienie. Okna plastikowe można uzbroić, dzięki czemu staną się antywłamaniowe, co jest istotnym czynnikiem wpływającym na zabezpieczenie całego domu. Warto dodać, że okna plastikowe dają dużą izolację, a wyposażone w odpowiednie nawiewniki, zapewniają prawidłową cyrkulację powietrza.

Okna PCV – wady

Żaden produkt nie jest wolny od wad. Okna plastikowe również je mają. Przede wszystkim są postrzegane jako mniej eleganckie i luksusowe, niż ich drewniane odpowiedniki. Trzeba mieć też świadomość, że choć są one dość wytrzymałe na czynniki zewnętrzne, to gdy zostaną uszkodzone, na przykład poprzez zarysowanie, nie ma możliwości ich naprawy. Konieczna jest wymiana okna, lub pogodzenie się z brzydką rysą. Elementy okien są wrażliwe na światło słoneczne, a więc promienie UV, które z biegiem czasu zmienia kolor okien. Białe ramy zażółcają się, a ciemne płowieją.

Okna plastikowe są rozsądnym wyborem dla niemal każdego domu czy mieszkania. Stosunek ich jakość do ceny sprawia, że większość z nas decyduje się na nie. Jeśli więc nie dysponujemy dużymi środkami finansowymi i nie zależy nam na ekskluzywności okien, będą one doskonałym wyborem – optymalnym i praktycznym.