Montaż okien w domu. Zasady postępowania

3 stycznia 2022 Blog No Comments
montaż okien

Montaż okien to jeden z etapów budowy domu oraz konieczność związana z dłuższym użytkowaniem budynku, gdy stare okna przestają prawidłowo pełnić swoją funkcję. Zawsze montaż okien należy powierzyć fachowcom, co pozwoli uniknąć utraty gwarancji w przypadku usterek związanych z nieprawidłowym montażem. Wyjaśniamy, w jaki sposób powinny być montowane okna i na co trzeba zwrócić szczególną uwagę.

Montaż okien od podstaw…

Otwory okienne wymagają odpowiedniego zabezpieczenia już na etapie budowy domu. Dzięki wstawieniu okien i drzwi wnętrze budynku zyskuje niezbędną ochronę przed działaniem czynników środowiskowych oraz jest prawidłowo zabezpieczone przed wtargnięciem osób trzecich. Po latach korzystania z domu okna wymagają wymiany. To skutek ich użytkowania, które prowadzi do stopniowej utraty właściwości stolarki okiennej. Nieszczelne okna powodują nie tylko znaczny wzrost rachunków za ogrzewanie, ale także są jedną z przyczyn zawilgocenia budynku i związanego z tym rozwoju grzybów pleśniowych.

Montaż okien należy zawsze powierzyć fachowcom, którzy wiedzą, w jaki sposób ustawić okno w ościeżu, a także jak prawidłowo je zamontować i stworzyć trwałe oraz szczelne połączenie z murem. Błędy popełnione podczas montażu okien mogą skutkować pojawieniem się nieszczelności i innych problemów, których nie obejmuje ochrona gwarancyjna. Samodzielny montaż okien jest więc dość ryzykowny. Oferujemy Państwu nowoczesne, trwałe i dopasowane do indywidualnych potrzeb okna i drzwi oraz zajmujemy się ich profesjonalnym montażem. Nasi doświadczeni specjaliści zadbają o to, aby zamontowana stolarka otworowa była szczelna i przez wiele lat spełniała swoją funkcję.

Montaż okien krok po kroku

Pierwszym krokiem ku montażowi okien jest właściwe zmierzenie otworów okiennych w celu zamówienia okien w odpowiednim rozmiarze. Warto i ten etap zlecić specjalistom, aby zyskać pewność, że zamówione okna będą idealnie dopasowane do ościeży. Każdy z boków ościeża przed montażem okna musi zostać odpowiednio oczyszczony m.in. z luźnych elementów muru lub tynków i innych materiałów, które pozostały po demontażu starych okien. Okna montowane są na specjalnych kotwach lub dyblach. Ich rozstaw powinien wynosić 70 cm w przypadku okien z PCV i aluminium oraz 80 cm w przypadku stolarki okiennej drewnianej. Okno powinno zostać stabilnie osadzone w płaszczyźnie poziomej oraz płaszczyźnie pionowej.

Przed montażem okna należy zdjąć skrzydła oraz zabezpieczyć je przed ewentualnym uszkodzeniem. W pozbawionej skrzydeł okiennych ramie montujemy kotwy lub przygotowujemy otwory pod dyble. Następnie wyposażoną w kotwy lub nawierconą ramę okienną należy ustawić w ościeżu. W tym celu stosowane są przygotowane wcześniej kliny lub klocki dystansowe. Trzeba pamiętać, że ustawienie okna musi pozwalać na montaż parapetu. Wokół okna powinniśmy uzyskać równomierną szczelinę montażową. Prawidłowo ustawiona rama okienna musi zostać stabilnie zamocowana do muru za pomocą wybranych elementów montażowych. Ostatnim etapem, który pozwala na właściwe zamocowanie okien, jest wypełnienie szczeliny montażowej pianką poliuretanową oraz założenie skrzydeł okiennych i ich zamknięcie. Ważne: do momentu odpowiedniego związania pianki oraz jej całkowitego wyschnięcia nie należy otwierać okien.