Klasy drzwi antywłamaniowych

17 września 2020 Blog No Comments
drzwi wejściowe

Wybór odpowiednich drzwi zewnętrznych do domu jest jednym z najważniejszych. Wszak chodzi nie tylko o piękny wygląd i estetykę, ale również o bezpieczeństwo. Szukając odpowiednich drzwi, czasem zapominamy o tym, kierując się przede wszystkim własnym gustem, tymczasem solidne drzwi nie tylko sprawią, że będziemy się czuć w naszym domu bezpiecznie, ale staną się inwestycją na lata.

Są bowiem rzeczy, na których nie warto oszczędzać, a drzwi zewnętrzne są jedną z nich. Jak jednak się rozeznać wśród ich oznaczeń i wybrać takie drzwi, które zapewnią optymalne bezpieczeństwo?

Charakterystyka drzwi antywłamaniowych

Drzwi antywłamaniowe to nie tylko wzmocniona konstrukcja skrzydła, ale również solidne zamki i ościeżnice. Trzeba o tym pamiętać, szczególnie gdy wymieniamy stare drzwi. Osadzenie drzwi antywłamaniowych na byle jakich ościeżnicach nie ma sensu. Tylko połączenie wzmocnionych ościeżnic, zamków i skrzydła, będzie spełniało określone standardy bezpieczeństwa dla wybranych drzwi. Warto pamiętać, że najsłabszym ogniwem drzwi antywłamaniowych jest oszklenie, nawet wtedy, gdy szkło jest wzmocnione. Decydując się na szkło w drzwiach, należy sobie zdawać z tego sprawę. Drzwi antywłamaniowe powinny mieć 3-4 zamki, a klucze do nich muszą mieć zastrzeżoną możliwość kopiowania. Warto zwrócić uwagę także na inne elementy związane z funkcjonalnością takich drzwi, jak izolacja akustyczna czy termiczna. Dzięki nim zwiększamy komfort przebywania we własnym domu.

Klasy drzwi antywłamaniowych

Klasy drzwi antywłamaniowych oznaczane są zgodnie z unijną normą PN-EN 1627:2012. Jest to zunifikowany w UE system oznaczania poziomu zabezpieczenia przed włamaniem, jaki zapewniają konkretne drzwi. Oznaczenia te zapisuje się skrótem RC (resistance class) wraz z oznaczeniem liczbowym od 1 do 6. Cała klasyfikacja wygląda następująco:

  • Poziom pierwszy RC1N oznacza podstawową ochronę przed włamaniem, wyłącznie przy użyciu siły fizycznej, nie włączając oszklenia;
  • RC1 – to ochrona przed włamaniem z użyciem siły fizycznej;
  • RC2N – oznacza ochronę przed włamaniem z użyciem prostych narzędzi, bez uwzględnienia oszklenia;
  • RC2 – to ochrona przed włamaniem z użyciem prostych narzędzi, z uwzględnieniem wzmocnionego oszklenia. Drzwi tej klasy muszą wytrzymać opór przez 3 minuty;
  • RC3 – ta klasa zapewnia ochronę przed działaniem prostych narzędzi, ale także łomu. Ich czas oporu to 5 minut;
  • RC4 – to stosunkowo wysoka ochrona, gdyż zapewnia zabezpieczenie nawet w przypadku próby otwarcia dłutem, młotkiem siekierą, a nawet wiertarką akumulatorową.
  • RC5 – drzwi tej klasy stawią opór przez 15 minut, nawet jeśli włamywacz użyje elektronarzędzi do ich sforsowania;
  • RC6 – to najwyższa klasa drzwi antywłamaniowych. Wytrzymają nawet 20 minut, działania elektronarzędzi o dużej mocy.

Oznaczenia takie ułatwiają rozeznanie się, co do klasy drzwi antywłamaniowych, co w znacznym stopniu ułatwia ich wybór. Pozwala bowiem określić ryzyko określonego działania w danym miejscu i wybrać takie drzwi, które je zminimalizują.