Jak dopasować nowe drzwi do starej futryny?

1 kwietnia 2020 Blog No Comments
nowe drzwi

Wymiana drzwi zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych to zawsze wyzwanie. Zwykle decydujemy się na nią wtedy, gdy drzwi zostają uszkodzone lub z powodu remontu. Nie zawsze jednak chcemy jednocześnie demontować futrynę, gdyż jest to kosztowne i wymaga większego remontu. Często decydujemy się więc na zakup nowych drzwi i pozostawienie futryny, o ile jest ona w dobrym stanie dobrym stanie. Jak jednak osadzić na niej nowe drzwi i jak je wybrać, by pasowały do nowej ościeżnicy?

Ocena stanu futryny

Zanim zdecydujemy się na pozostawienie starej futryny, trzeba ocenić, czy jej stan jest rzeczywiście tak dobry, jak nam się wydaje. Przede wszystkim sprawdzamy, czy futryna nie ma wypukłości i wybrzuszeń. Nie bez znaczenia jest jej wygląd. Może się okazać, że futryna jest w dobrym stanie, ale zamontowanie na niej nowych drzwi będzie estetycznym niepowodzeniem. Istotna jest także szerokość tzw. felcu, czyli rowku, który pozwala na zamknięcie drzwi. Standardowa jego szerokość to 25 mm. Starsze futryny mają jednak płytszy felc – 20 mm, dlatego ważne jest sprawdzenie tego wymiaru.

Maskowanie starej futryny

Jeśli nie chcemy przeprowadzać generalnego remontu, a stara futryna jest w dobrym stanie technicznym, lecz nie podoba się nam jej wygląd, rozwiązaniem może być tak zwana ościeżnica nakładkowa. Montuje się ją na starej futrynie. Wykonana jest z mdf-u, który pokryty jest laminatem w kolorze wybranych drzwi. Jej montaż jest łatwy, a ościeżnica w całości przykrywa starą futrynę.

Jak wybrać drzwi?

Zanim przejdziemy do walorów estetycznych, musimy zwrócić uwagę na wymiary skrzydła drzwiowego. Większość dzisiejszych drzwi ma wymiary standaryzowane, jednak w starych budynkach możemy mieć do czynienia z całą gamą rozmiarów otworów drzwiowych. Ich precyzyjny pomiar jest niezwykle istotny. O ile zbyt długie drzwi można przyciąć, to ze zbyt krótkimi lub wąskimi niewiele zrobimy.

Wybierając nowe drzwi warto zwrócić uwagę na ich izolację, by skutecznie utrzymywały ciepło w domu. Istotne jest również bezpieczeństwo w przypadku drzwi zewnętrznych. Warto wybrać takie, które są wyposażone w systemy antywłamaniowe. Zarówno w przypadku drzwi zewnętrznych, jak i wewnętrznych, ważne jest zachowanie wyciszenia, tak by drzwi stanowiły skuteczną barierę dla dźwięków zarówno tych pochodzących z zewnątrz, jak i tych pomiędzy pomieszczeniami w środku domu czy mieszkania.

Ostatnim, ale równie istotnym elementem jest wygląd drzwi. Tu mamy pełną dowolność i możemy wybierać spośród setek wzorów i kolorów, tak by drzwi stanowiły integralną część wystroju naszych wnętrz.