Jak dbać o okna z drewna?

14 października 2022 Blog No Comments
biuro

Drewniane okna są ponadczasowe i niezwykle stylowe. Pasują zarówno do tradycyjnych, jak i nowoczesnych budynków. Ich atutem są także doskonałe parametry izolacyjne. Drewniana stolarka okienna świetnie chroni wnętrza przed stratami ciepła oraz hałasem z zewnątrz. Może być też wyposażona w dodatkowe funkcje np. antywłamaniowe, które podniosą poziom bezpieczeństwa domowników. Co ciekawe, przy właściwej pielęgnacji okna z drewna można nazwać długowiecznymi. Jak o nie dbać, by cieszyć się ich dobrym stanem przez lata?

Konserwacja okien drewnianych – o czym warto wiedzieć?

Utrzymanie okien drewnianych w nienagannym stanie wbrew pozorom nie jest tak wymagające, jak mogłoby się wydawać. I choć owszem, okna z drewna wymagają więcej uwagi niż chociażby ich odpowiedniki z PCV, dzięki konserwacji dłużej zachowują estetyczny wygląd i funkcjonalność. Kluczem do sukcesu w tym przypadku jest ich regularna pielęgnacja. Mowa o czyszczeniu szyb oraz ram przynajmniej dwa razy do roku. Ważne jest to, by do mycia okien drewnianych używać delikatnych detergentów lub specjalnych środków do tego przeznaczonych. Lepiej zrezygnować z preparatów na bazie alkoholu lub amoniaku.

Przynajmniej raz do roku powinno się też dokładnie skontrolować ich stan techniczny. Warto wówczas sprawdzić okucia oraz uszczelki. Okna drewniane dobrze jest także regularnie konserwować. Należy do tego stosować specjalne impregnaty zalecane przez producentów. Taka konserwacja nie jest skomplikowana i zazwyczaj polega na rozprowadzeniu preparatu na drewnie przy pomocy gąbki lub pędzelka. Ponadto w przypadku starszej stolarki okiennej raz na około 5 lat konieczna może się okazać renowacja. Wówczas w grę wchodzi malowanie ram. Nowoczesne okna drewniane zwykle jednak nie wymagają częstego malowania.