Co wpływa na izolacyjność termiczną okna?

2 lutego 2021 Blog No Comments
wymiana okna

Każdy budynek, aby spełniał swoją funkcję, musi być przede wszystkim bezpieczny i komfortowy. Na jakość użytkowania budynku wpływają przede wszystkim warunki, jakie w nim panują. Chodzi jednakowo o odpowiedni poziom wilgotności oraz temperaturę, która panuje wewnątrz lokalu.

Na warunki termiczne nieopisany wpływ ma odpowiednio przygotowana termoizolacja, na którą składają się docieplenie budynku i odpowiednie drzwi oraz okna. Odpowiednia szczelność tych elementów pozwala na zatrzymanie w zimie ciepła wewnątrz budynku, a latem na utrzymanie chłodu w bardzo upalne dni. Termoizolacja budynku to odrębny temat. Jednak w przypadku okien oraz drzwi, których dystrybutorem jest firma DS Bud, warto zatrzymać się nieco dłużej. Szczególnie przy oknach, i zastanowić się, co dokładnie ma wpływ na ich izolacyjność termiczną. Czym się kierować przy ich wyborze, na co zwrócić uwagę podczas zakupu i o czym pamiętać tuż po nim?

Od czego zależy izolacyjność okien?

Termoizolacyjność okien należy do podstawowych parametrów, na które zwraca się uwagę przy ich zakupie. Nikt nie chce, żeby mu wiało, ponieważ okna są nieszczelne, przez co również ucieka ciepło. Dlatego podstawową cechą wpływającą na izolacyjność termiczną okna jest jego szczelność. Zależna jest jednak ona od jakości wykonania okna, poprawności dopasowania kolejnych części oraz uszczelek gwarantujących szczelność. Już sam materiał nie jest tak ważny, bo choć olbrzymią popularnością cieszą się okna PCV, to jednak okna drewniane wracają do łask, będąc doskonałą alternatywą. Z pewnością na izolacyjność wpływa mechanizm okienny pozwalający zmieniać poziom uszczelnienia. Przekręcenie odpowiednich śrub pozwala rozluźnić szczelność okien na okres letni, i zwiększyć ją na okres zimowy, ale to już standard. Niezwykle ważny dla okna i jego poprawnego funkcjonowania jest jego montaż. Tylko odpowiednio wykonane wmontowanie okna i jego zabezpieczenie w formie izolacji, stanowi o poziomie termoizolacyjności okna. W sytuacji, w której montaż został przeprowadzony nieprawidłowo, nawet najlepsze okno nie zapewni nam szczelności. Nowością w kwestii montażu okien jest ciepły montaż, z którym warto się zapoznać. Izolacyjność termiczna okien związana jest również z ilością szyb wchodzących w ich skład. Wyróżnia się okna dwu i trzyszybowe. Dodatkowa szyba to kolejna przestrzeń, pomiędzy dwiema szybami, która zapewnia większą termoizolacyjność, dlatego warto postawić na okna trzyszybowe.

Co wpływa na izolacyjność okien?

Elementem wpływającym na izolacyjność termiczną okna jest jego użytkowanie. Dokładne otwieranie i zamykanie, a także odpowiednia konserwacja uszczelek, sprzyjają zachowaniu dobrej kondycji mechanizmu oraz parametru izolacyjności. Jeszcze innym elementem jest wpływ warunków atmosferycznych, a przede wszystkim silnych wiatrów, które mogą osłabiać konstrukcję. Nie bez znaczenia jest także czas. Wraz z upływem lat okna się starzeją same z siebie, wliczając w to uszczelki oraz trwałość łączeń. Niegdyś wskazywano, że trwałość okien PCV wynosi do 10 lat, jednak praktyka pokazuje, że odpowiednio wykonane i solidne okna przetrwają nawet 30 lat. Warto więc wybierać okna jedynie najwyższej jakości, ponieważ będą nam służyć wiele lat, ale należy również o nie odpowiednio dbać.